Photoshop Lightroom 2 – 2 kérdés, 2 válasz

Tanulni jó dolog. Tamási Ákostól pedig sokat lehet. Most tovább adom a tudást, mert megosztani is jó dolog. Alábbiakban novemberi levelezésünk néhány tanulságos darabkája olvasható.

hal: Többek között Neked köszönhetően éppen a Lightroom-mal ismerkedek (nagyon tetszik), és nem jövök rá, hogy hova menti a képek módosításait. XMP fájlt nem csinál, és a Program Files mappában sem találtam semmit. Misztikusnak tűnik, pedig biztos nem az…

Ákos: Igen, kicsit misztikus a dolog, ugyanis a program attól függően ment, hogy milyen formátumot használsz és mit állítottál be a catalog settings-ben a következők szerint:

  • alapértelmezésként mindent _csak_ a saját katalógusában tárol tehát nincs xmp visszaírva (pl crw, nef állományoknál)
  • ha bekapcsolod a catalog settings fülön az “Automatically write changes into XMP” kapcsolót, akkor frissen tartja mindig a raw file mellett az utolsó állapotot, így akár bridge akár ps felől is ugyanazt a beállítást kapod majd, ahogy azt lr-ban hagytad az összes file esetében.
  • ha ezt nem kapcsolod be, akkor kézzel is tudod menteni az aktuális állapotot, a Metadata -> Save Metadata to file parancsával, amit természetesen egyszerre több képre is ki tudsz adni,
  • DNG esetében nincs külön xmp állomány, mivel ez benne van a fileban, frissíteni a Metadata -> Update DNG preview & Metadata paranccsal tudod. Ebben az a jó, hogy a preview is frissül, így már a beállított képed jelenik meg azokban az alkalmazásokban, amit kezelnek dng-t…

Érdemes azért frissítgetni a file-ban is, hiszen ha esetleg elszáll a lr katalógus (nem vagyok paranoid, csak szeretek nyugodtan aludni), akkor sem buksz be semmit….

hal: Még egy téma eszembe jutott: a RAW manipulálásakor egy csomó egymást fedő vagy egymással rokon beállítási lehetőség áll rendelkezésünkre (pl. Exposure/Brightness, Blacks/ Contrast, Vibrance/Saturation). Tudom, hogy nem ugyan azok (bár az Exposure/Brightness párosnál nem igazán látok különbséget), de számomra ez a bőség zavara. Melyik csúszkát tologassam, melyikkel kezdjem? Te hogyan szoktad?

Ákos: Ez a lightroom szépsége. Azért van így, mert az “elvarázsolt fotósok” elég komolyan részt vettek a fejlesztésben. Van akinek a expo álllítás a természetes és oda nyúl először és van olyan aki a photoshop felől érkezett és ő inkább a curves (tone cure) beállítást szokta meg és ott huzigálja a görbéket. Szerintem egyénként pont ezért lett olyan közkedvelt a program, mert mindenki megtalálja a számára leglogikusabb eszközt.

Én személy szerint az expo-val és fil light-tal játszom, ugyanis ezt rontja el a gépem (de inkább én) a legtöbbször a fotózásaim alatt, de nagyon szeretem a tone curve előtt lévő kis ikont, amit ha előkapsz és ráhúzod a képednek arra a részére ahol változtatni szeretnél, egyből bele tudsz nyúlni pontosan abba a tartományba. Mondjuk nem vagyok egy nagy fotós, és az évek alatt megcsömörlöttem a digitálisan felturbózott képektől. Számora az a jó kép, ami olyan szinű, mint amikor megnyomtam az expo gombot, nem szoktam “csalni”. Modjuk az utóbbi időben csak a gyerkőcöket fényképezem, azokra meg úgyis autófokusszal kell készülni nem fehéregyensúllyal! :-) Mondjuk a kedvencem a születésnapi tortán lévő tüzijáték expo-korrekciója úgy, hogy ne mozduljon be, de ne legyen zajos és egyébként jó is legyen a kompozíció! :-)


,

Feliratkozás

Email értesítés az új bejegyzésekről:

200×200 km könyv

2013 tavaszától kezdődően több mint 8 éven át futottam és közben fotóztam. Ez volt a 200×200 km projektem első fele, melyből könyvet készítettem, amit letölthetsz PDF formátumban… További részletek →

2 hozzászólás a(z) “Photoshop Lightroom 2 – 2 kérdés, 2 válasz” bejegyzéshez

  1. dincsi avatar

    Nos, az expozició és a fényesség vonatkozásában jelenős különbség mutatkozik. Megnézheted itt: http://www.fotonlog.hu/2008/01/mi-klnbsg-az-expozci-korrekci-s-fnyer.html

    Amúgy meg van egy csomó Lightroommal is kapcsolatos olvasnivaló ugyanitt, ha érdekel: http://www.fotonlog.hu/search/label/Lightroom

  2. hal avatar

    Köszi, ez hasznos volt!

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogger ezt szereti: