Mióta ismerem a Lightroom-ot, leginkább benne szeretek fotókat adjusztálni; és hát kell-e említenem (költői kérdés): mióta ismerem az InDesign-t, leginkább benne szeretek kiadványt szerkeszteni. Tehát adott a két kedvenc szoftverem, és a feladat: egy fotóalbum készítése. A probléma – legalábbis elsőre –, hogy a két szoftver nem túl jó barátok, nem igazán beszélik egymás nyelvét (a Lightroom-ban elvégzett változtatások nem jelennek meg az Indesign-ba illesztett képeken). Ennek ellenére sikerült kialakítanom egy számomra ideálisnak tűnő munkafolyamatot:
- Az összes fotót, amire szükség lehet, importálom a Lightroom-ba.
- Ezeket (mindegyiket, hiszen nem tudom még, hogy melyik kerül be a könyvbe) még adjusztálás előtt (mivel csak az albumba kerülő képeket akarom majd pofozgatni) kiexportálom a Lightroom-ból egy links nevű mappába. (Az export preset-et úgy állítom be, hogy figyelmeztetés nélkül írja felül a már létező fájlt.)
- E mappa tartalmát megjelenítem az InDesign Mini Bridge panelén, innen válogatom be a képeket a fotóalbumba, egyszerű drag and drop módszerrel. Ha kíváncsi vagyok egy kép részleteire, kiválasztom a Mini Bridge panelen, és nyomok egy szóközt: ekkor megjelenik a fotó teljes képernyőn, ebbe bele kattintva pedig 100 %-on.
- A könyvbe kerülő képeket a Lightroom-ban adjusztálom, és ezeket meg is csillagozom (lehetne színnel vagy zászlóval is jelölni – ízlés kérdése).
- A megjelölt, adjusztált képeket újra kiexportálom a Lightroom-ból a links mappába (ezért kellet úgy beállítani az export preset-et, hogy figyelmeztetés nélkül írja felül a már létező fájlt).
- Végül frissítem az InDesign-ba illesztett képeket az adjusztált verzióra.
- Opcionális: hogy ne legyen meg minden kép két helyen, törlöm a links mappából a felesleget (módosításuk dátuma szerint rendezve, a legrégebbieket kukázom).
Elsőre talán macerásnak tűnhet, de tényleg bevált – kényelmes munkamódszer lett ez nálam.
Vélemény, hozzászólás?