Az Adobe tegnapi Max rendezvényén mutatta be szoftvereinek újdonságait (InDesign, Photoshop, Illustrator). Van néhány hasznos dolog, aminek lehet örülni, de nálam ezt az örömöt elnyomja az a nagy adag csalódottság, amit a Lightroom miatt érzek. Tömören összefoglalva: a káosz egyre csak nő. Ahelyett, hogy egyszerűsödne a helyzet, inkább bonyolódik: mostantól két asztali Lightroom verzió van: Lightroom CC és Lightroom Classic CC.
Nagyon vártam már a Lightroom új verzióját, hiszen két éve nem adtak ki nagyobb frissítést a szoftverhez, és az előzetes hírek szerint ráfeküdtek a program talán legnagyobb hiányosságának, a lassúságának kiküszöbölésére. Még nem próbáltam élesben, de tegyük fel, hogy igaz, a Lightroom gyorsabb lett. És mi van még? Ez:
Ennyit a régi Lightroom új, 7-es verziójáról, melynek neve mostantól Lightroom Classic CC; és azoknak az újdonságoknak, amiknek igazán örülhetnénk, inkább csináltak egy teljesen önálló, másik alkalmazást. A Lightroom CC gyökeresen átalakított felhasználói felülettel jelent meg, és a legfontosabb eltérés közte, illetve a Classic verzió között, hogy előbbi a felhőbe szinkronizálja a fotókat, így azok bármilyen arra alkalmas eszközön (asztali gépen, telefonon, tableten, laptopon) és platformon (Windows, Android, Mac OS, iOS) elérhetőek; ráadásul manuális kulcsszavazás nélkül automatikusan felismeri a képek tartalmát, így például egyszerűen rátalálhatunk a cuki kiscicákat tartalmazó képeinkre. De hisz ez nagyszerű, nem? Miért vagy csalódott, Zsolti? Tömören ezért:
- az új Lightroom CC nem kapta meg a régi Lightroom (tudod, aminek most Lightroom Classic a neve) összes funkcióját;
- az 1,4 TB-nyi összes fotóm és videóm felhőben történő tárolásához ismét a zsebembe kellene nyúlni, és még többet fizetni az Adobe-nak.
De kóstolgatom még az új helyzetet és a lehetőségeket, a Lightroom kontra Lightroom Classic témát részletesen a jövő pénteken megjelenő cikkemben vesézem ki a Pixinfon.
Végül egy jó hír: mostantól az összes Adobe CC alkalmazásért fizetek annyit, mint korábban háromért (Lightroom + Photoshop + InDesign). Nézegettem az Adobe fiókomban (bejelentkezés után a Fiók kezelése link) a Tervek és termékek menüpont alatt az Előfizetési csomag váltására kattintva a lehetőségeket, és találtam egy az összes alkalmazást tartalmazó csomagot Creative Cloud membership (one-year) néven, 100 GB tárhellyel, 38,09 euróért. Ne kérdezd hogy lehet ez, hisz ennek a csomagnak a hivatalos ára 63,49 euró. Kihasználva az egyre átláthatatlanabb termékpaletta-káosz (minden alkalmazás / csak Lr / Lr + Lr Classic + Ps / csak egy app / mindezek kombinálva a különböző tárhely méretekkel [de „persze” nem minden csomaghoz van minden méret]) kínálta lehetőséget, azonnal lecsaptam rá, és előfizettem.
Aztán következett még egy fél órás gyötrelmes párbeszéd chaten az Adobe supporttal, melynek eredményeként nagy nehezen megtudtam, hogy ugyanez 1 TB tárhellyel 76,19, 2 TB tárhellyel pedig 88,89 euró lenne. Vagyis a nekem még mindig kevés 1 TB is kétszer annyiba kerülne, mint az alap 100 GB. Arra a kérdésre viszont már nem kaptam választ, hogy ha akarnám, hol tudnám kiválasztani ezeket a lehetőségeket, ugyanis miután frissítettem a csomagom, már más ajánlatok jelennek meg az Előfizetési csomag váltása linkre kattintva. A supportos azt írta, hogy ennek a bonyolult kérdésnek a megfejtéséhez átirányít egy másik kollégához (ez lett volna már a harmadik), de jeleztem neki, hogy köszi nem kell – és inkább lefeküdtem aludni.
Vélemény, hozzászólás?