Nem részletezem, de rengeteg próbálkozás után a vége az lett, hogy semmilyen (class 10-es Samsung) micro SD kártyán nem működött rendesen a három zene-applikáció (Deezer, Google Play Music, Spotify) egyike sem (előzmények itt). Dióhéjban: konkrétan öt darab kártyával próbálkoztam 16-tól 64 gigáig. A Google Play Music látszólag tökéletesen leszinkronizálta az albumokat a telefonomra, de a többségük nem volt lejátszható (ez volt a hibaüzenet, alatta egy OK gombbal: „Music temporarily unavailable. Couldn’t play the stream that you requested”). A Spotify csinálta a legcifrább dolgokat: szinkronizálta a zenéket, majd mikor újraindítottam, újra be kellett jelentkeznem, és már nem volt szinkronizálva semmi. A harmadik ilyen után pedig kiírta, hogy több készülékre már nem szinkronizálhatok, csak háromra – mivel mint kiderült, minden alkalommal új eszköznek érzékelte a telefonomat. Aztán volt olyan is, hogy csak egy üres képernyővel indult. Már a Deezerre is ráfanyalodtam, de az is valami ökörséggel szórakoztatott zene helyett. Végül két hónap kísérletezés, neten keresgélés, tucatnyi újrainstallálás után feladtam: eldöntöttem, hogy nem használok micro SD kártyát a zenék tárolására, mivel ez a megoldás teljesen reménytelen.
A telefonom belső tárhelye viszont csak 16 GB-os, melyből nálam 9-10 GB volt szabad (ide mentettem korábban a fotóimat, videóimat). Ekkora helyre a három közül csak a Spotify jöhet szóba, hiszen a Deezernek kétszer, a Google Play Musicnak meg négyszer akkora a helyigénye, mint az elsőként említettnek. Így a tárhely miatt eleve korlátozva már nem is zavaró a Spotify 3333-as limitje sem, hiszen hiába is menthetnék több zenét a telefonomra, ha nincs számára hely (a 3333 szám kb. 9 GB-on fér el). Ráadásul elkezdtem átválogatni a mentett zenéimet (melynek alapját a több évtizedes CD gyűjteményem képezte), és sok olyant találtam közöttük, melyet ma már nem szívesen hallgatok, így csak alulról súrolom a 3333-as határt.
A belső tárhelyen történő zenetároláshoz két hátrányt kell lenyelnem: az egyik, hogy a 16 GB-ból mindössze 6-700 MB maradt szabadon, ami miatt a telefonom reklamál, mert legalább 5 % (azaz 800 MB) szabad helyet szeretne (egyébként semmilyen érezhető lassulást nem tapasztaltam emiatt); a másik, hogy a fotókat, videókat a kártyára lassabban menti a telefon, mint korábban a belső tárhelyre (de azért nem vészes, továbbra is tudok akár nagy sebességű sorozatot, vagy 120 fps videót lőni).
De legalább a telefonon történő zenetárolás és lejátszás már tökéletesen működik a Spotify-jal – gondolnád, ugye? De nem egészen így van: kicsit olyan a helyzet, mint mikor a horrorfilm végén megmozdul a halottnak hitt vámpír keze. Történt egyszer, nem is olyan régen (természetesen már a belső tárhelyes zenetárolás időszakában), hogy a mobilos Spotify appból az összes mentett albumom eltűnt (tehát nem csak az offline szinkronizáció veszett el, hanem egyetlen album se jelent meg a zenéim között). Újraindítottam az alkalmazást, hiába, újraindítottam a telefont, hiába – maradt az újrainstallálás, ebben már úgyis nagy rutinom van…
Hát ezek a tapasztalataim a három Androidos zene streaming alkalmazással – egy ma még csúcskategóriásnak számító Sony Xperia Z2 telefonnal és class 10-es Samsung micro SD kártyákkal. De a hepiend kedvéért elmesélem, hogy egyrészt imádom a Spotify kis helyigényét és gyorsaságát, így nem olyan nagy ügy 3333 számot rászinkronizálni a telefonomra: egy gyors netkapcsolattal pár óra alatt megvan; másrészt a Spotify nem csak a legszebb, de náluk látom leginkább a fejlődést – csak néhány hír az elmúlt hónapból a blogjukról: novembertől a telefonos appal vezérelheted a számítógépes zenelejátszást, egyes helyeken rendelhetsz úgy Uber fuvart, hogy előre kiválasztod, milyen zenék szóljanak az érted érkező autóban, a BMW-vel és a Minivel is kooperálnak, tegnap pedig megleptek egy szép – bár számomra teljesen irreleváns – Year in Music oldallal, amit akár saját személyére szabottan is elkészíthet minden Spotify felhasználó. Szóval a Spotify messze nem hibátlan, de a három közül mégiscsak a legszimpatikusabb.
Vélemény, hozzászólás?