Archiválás

My Book® Essential Edition

Mióta a régi fényképezőgépemet lecseréltem egy tükörreflexesre (ezzel együtt áttértem a nagyobb helyigényű RAW formátumra) és egy videokamerára – és mióta nagy örömömre folyamatosan rendelkezésemre áll egy bűbájos modell –, ugrásszerűen megnőtt a tárolandó és archiválandó adataim mennyisége.

Három hónap alatt (nem túl szigorú szelektálás után) 18 GB-nyi fotóm és 32 GB-nyi videóm keletkezett. Valahogy nem akaródzott mindezt 4,7 GB-onként DVD-re írni. Többek között ezért is, három hete vettem egy Western Digital My Book Essential Edition 500 GB-os külső merevlemezt; két hete erre megy az autobackup. Okos kütyü, a számítógéppel együtt kapcsol ki-be; és állítólag megbízható is (személyes tapasztalataim még nincsenek e márkával) – ráadásul a külsejére se lehet panasz.

A külső adathordozókra irkálást persze ezzel nem akarom és nem is tudom véglegesen kiváltani (az 500-ból már csak 169 GB szabad), de várok még egy kicsit, amíg olcsóbb lesz a Blu-ray (író).

Ti hogyan archiváltok? Sőt, tovább kérdezősködök: hogyan teszitek átláthatóvá az egyre sokasodó fényképeiteket? Kulcsszavaztok? De akkor az összes kereshető képnek a számítógép számára elérhető adathordozón kell lennie – vagy nem jól gondolom?

folytatás »

Feliratkozás

Email értesítés az új bejegyzésekről:

200×200 km könyv

2013 tavaszától kezdődően több mint 8 éven át futottam és közben fotóztam. Ez volt a 200×200 km projektem első fele, melyből könyvet készítettem, amit letölthetsz PDF formátumban… További részletek →

42 hozzászólás a(z) “Archiválás” bejegyzéshez

  1. gojszi avatar
    gojszi

    A képeket átláthatóvá is lehet tenni? Nekem sose sikerült :D
    Akármilyen rendszert találok is ki az adott pillanatban – általánosan is – a fájlok rendezésére, és fogadom meg, hogy “mostantól márpedig így lesz, és kész!”, következő alkalommal megint szembetalálom magam ugyanezzel a problémával. Melóban ugyebár annyiból rosszabb, hogy ott 5-6 ember próbálja kézben tartani ugyanazt a helyzetet :D
    Néhány hónappal ezelőtt feladatul kaptam, hogy a 10 éve használatlan (azaz még sosem használt) kb.150 cdből álló stockfotó gyűjteményünkből “varázsoljak” mindenki által kereshető képtárat. Egy kicsi fejtörést azért okozott, hogy hogyan rendszerezzek 35 000 képet, amik ráadásul nincsenek kulcsszavazva (nevetséges) :D és végül valóban csak a mappák angol nevei (nagyon tág témák) adhatnak támpontot a keresésnél. Néhány képrendező programot kipróbáltam, de mindig visszatértem a Picasához. Kellemes felület, gyors, nem zabálja a gépet, és ingyenes. A Bridge nekem szintén tetszene, de nagyon lassú. Én csak a néhány kilobájtos nézőképeket tárolom a közös szerveren, így mindenki látja, “kereshető” marad az archív, de a nagy képek maradnak, ahol vannak. Gondolom, ha a teljes méretű képek kulcsozva lennének, a belőlük generált nézőképek is hoznák magukkal a szavakat. Vagy nem? :]

  2. hal avatar

    Igen, viszik magukkal az xmp adatokat is. Valószínű a Bridge lesz nálam a nyerő, mivel eddig is ezt használtam, és a PS ID AI szentháromság „része”. A CS4-es Bridge meg kimondottan szimpatikus. Már csak idő kérdése a kulcsszavazás… (A Picasa-t is kipróbáltam még régen, úgy emlékszem, tetszett.)

  3. gaba avatar

    Én már nagyon régóta nem hiszek az írható optikai lemezekben. Mindent merevlemezen tárolok. Jelenleg egy Drobo nevű egységem van: http://www.drobo.com/ Ezt a végtelenségig tudom bővíteni, ha elfogy a hely, egyszerűen beteszek valamelyik régi helyére egy nagyobb vinyót, és már ott is a megnőtt tárhely. És persze hibatűrő.

  4. stro-B avatar

    Szia hal!
    Gratula a cucchoz, én is régóta szemezek egy ilyennel.
    Figyu, azt hogy érted, hogy a géppel együtt kikapcsol? Külön adapterről kapja az áramot nem?
    Én fw verziósat nézek, meg most is egy fw külső rackem van (icy box), de az szépen morog tovább mikor sleep-be rakom a gépet.
    Köszi

  5. Ashen avatar
    Ashen

    Én december óta használom a WD 500 GB-os háttértárat, és tökéletesen működik, szerencsére nem volt még vele semmi probléma. Remélem, nem is lesz. :)

    Րszintén megmondom, én úgy ahogy van, felhagytam a DVD-k írogatásával, egyszerűen szörnyű, hogy akár egy év alatt is képesek tönkremenni és olvashatatlanná válni…

    Ez most jó megoldásnak tűnik.

  6. bjmatt avatar

    Majd leírom a blogomon hogy a Bridge-ből hogy csináltam “itunes”-t. :) Kulcsszavazásra gondolok, meg a mentett dinamikus keresésekre.

    Én is előtte vagyok még ennek a rendszerezési műveletnek, majd írd meg ha sikerült valami jó módszert kialakítanod. A Bridge nekem is tetszik de nem tudom használni komolyan, mert iszonyatosan instabil, pc-n legalábbis. Viszont viszi az AI/PDF/PSD/EPS/SWF fájlokat, ez pedig rohadtul kéne másba is, picasa pld emiatt esik ki. :(

    [url=http://www.dailymotion.com/bjmatt/video/x2k9xg_bridge-tutorial-pilot_fun]Viszont a Bridge-hez vannak fantasztikus tutorial-ok![/url]

  7. xants avatar
    xants

    Hát igen, ez egy nehéz téma, sokat törtem rajta a fejem én is. Mondjuk nálam a videót még nem használom, tehát ezzel nincs gondom, de filmek meg music vannak, ugye. Általánosságban volt problémám az archiválással és a régi munkák visszakeresésével. És akkor azt találtam ki, hogy:

    1. Beszereztem két merevlemezt (700 GB és 1000 GB) – van egy hordozható 125 GB lemezem is
    2. Kivettem a gépben lévő két merevlemezt (125 Gb és 250 GB), ezek helyére jött be a fent emlitett pakk
    3. Vettem egy USB-s külső merevlemez olvasó dokkot (hot swappable vagy mi :-) 4500 pénz volt :-D

    A gépemen bekapcsoltam a TimeMachine-t az 1 Terrásra, erre archiválódik az összes adat (a hordozható is). Na most nem tudom, mi lehet PC-n a Time Machine megfelelője, de macin nagyon jól megy.

    Aperturet használok a képekre, az kezeli a képeket, és ha kell a szükséges külső vinyót teszem fel, arról olvassa be a nagyfelbontású képet. Ennek a Lightroome a megfelelője PC-n. PS-t csak akkor használok már ha vmilyen őrületet kell csinálni a képpel.

    Nem tökéletes, mert nem azonnal hozzáférhető, tudom, de nagyon kényelmes és olcsó főleg. Macin Leopard alatt lehet cserélni a backup vinyót, ha megtelik, úgyhogy ha eljön az idő, akkor veszek egy űjabb vinyót, régi fel a polcra a másik kettő mellé, és ollé.

  8. Dexter68 avatar
    Dexter68

    Munkához Bridget használok, a családi fotókhoz viszont Picasát. A fotókat a dátumukról elnevezett könyvtárakba teszem, a dátum mellé kerülhet még egy-egy jellemző szó. Videóknál dettó, ezeket persze ki is írom dvd-re, de a gépről nem törlöm a forrást. Egyelőre belső wincsiket gyűjtök, van a gépben egy 300 gigás, meg két 500-as.

  9. drzen avatar
    drzen

    két (2x250GB) külső USB vincsire archiválok. a képeket az adott évnek megfelelően mappákban tartom, a készítés dátuma pedig almappa. képnézegetésre kizárólag acdsee 3.0 és total commander :)

  10. Shim avatar
    Shim

    [re=10546]Dexter68[/re]:
    Ehh, csontra ugyanazt a módszert használjuk :)

    Kulcsszavak (tagek) helyett én is inkább a nagyobb kategóriákat tartom jó ötletnek (ld. mappák elnevezése).

    (Részben ide kapcsolódik, de inkább blogos tartalmak rendszerezésére: http://www.usabilitypost.com/2008/10/17/categories-vs-tags/ )

  11. bjmatt avatar

    [re=10594]Shim[/re]: ez egy jó kis cikk! Nekem az eddigi legjobb olvasmányom erről az Information Architecture for the World Wide Web ([url=http://oreilly.com/catalog/9780596000356/]link[/url]) könyv volt, majd ha sikerül a négynapos szünetben végre összetákolnom a blogomat, írok róla egy kis beszámolót. Hogyan rendszerezzünk tartalmakat, hogyan tervezzük meg a struktúrát, navigációk, nagyon nagyon finom.

  12. hal avatar

    Köszi a kommenteket!

    [re=10517]gaba[/re]: Hibatűrő? Ez mit jelent?

    [re=10525]stro-B[/re]: Igen, külön adapterről táplálkozik, de ő nem morog tovább, ha kikapcsolom a számítógépet, hanem elmegy aludni, mert ő okos: „Smart and energy efficient – Turns itself on and off with your computer”.

    [re=10529]bjmatt[/re]: A Bridge Mac-en sem az igazi. Talán a CS4 jobb lesz. (Várom már azt a blogot! :))

    [re=10544]xants[/re]: És mentesz külön mindenről egy kis felbontást? Vagy az Aperture automatikusan megőriz egy privjút?

    [re=10546]Dexter68[/re], [re=10594]Shim[/re]: Egyelőre (Picasa-t leszámítva) én is így teszek, de félek, hogy ez így hosszútávon nem lesz túl hatékony. Tapasztalataim még nincsenek, de úgy képzelem, hogy a kulcsszavazás hatékonyabb lenne keresésnél.

    [re=10604]bjmatt[/re]: Peeersze, a négynapos szünetben. Hiszem, ha látom. :)

  13. xants2355 avatar

    Van neki privjúja :-) (alacsony felbontású ránézeti kép? hahaha). Én is nézegettem ezt a WD kütyüt, és ami elriasztott, az a hangja volt. Nekem nagyon hangosnak tűnt.

  14. hal avatar

    Nálam elnyomja a számítógép hangja. :) (Engem nem zavar.)

  15. netman avatar

    Nekem is egy WD 500 gigás vinyóm van. Csak nem Essential hanem Studio, mert azon van FireWire csatlakozási lehetőség is. Nekem bejön. Halk, gyors, működik. :)

    A backupolást pedig rábízom a Time Machine-re. :)

  16. gaba avatar

    A hibatűrés azt jelenti, hogy az egyik vinyó meghalhat, nem veszik el adat.

    Sima backupnál ez nem érdekes, mert a backupolt adat eleve csak egy másolat, de ha valós tartalmat is teszel rá, akkor igen fontos lehet.

  17. hal avatar

    Értem már, köszi!

  18. FeCsa avatar

    Jó dolog ez az archiválás:) 2002-ben kezdtem nagyobb iramban fotózni, akkor egyből archiváltam a nyers képeket cd-re. aztán pár év múlva jött az infó és a felismerés, hogy a régi cd-k közül nem mindegyik olvasható.
    Nah ekkor jött a nagy feladat, hogy mentsük le az összes fotós cd-t a winchesterre, majd archiváljuk dvd-re őket.
    dátumozom a mappákat, ez alapján keresek. Szelektálom a jobb fotókat, szintén dátum nevekkel látom el és mennek egy külön mappába.
    Keresni kell valamit akkor még mindig szívás van, hasonló nagy winyón gondolkozom én is:)

  19. tamasi.akos avatar
    tamasi.akos

    Mivel mániákus archiváló vagyok én is sokat törtem a fejem, hogyan lehetne biztonságban tudni a családi fotókat. Az egyik barátom már paranoidnak állított be majd elmagyaráztam neki, hogy a gyermekeimnek nem szívesem mondanám azt, hogy azért nincs rólatok kép a csecsemő korotokból, mert tudod volt egy áramszünet, vagy mondjuk leégett a ház….

    Pár szóban a legnagyobb félelmeim:
    [b]Feldolgozás:[/b]
    – szerintem érdemes [b]DNG[/b]-t konvertálni a [b]RAW[/b] állományokból, mert mondjuk 10 év múlva nem biztos hogy a cameraraw 20-as verziója támogatni fogja a régi formátumot, a dng viszont nyitott és mindenki szereti
    – A fotók feldolgozásához szerintem a Lightroom nagyon jó. Platformfüggetlen és a bridge-hez képes nagyobb tudású, nem kell Photoshop felé szaladgálni, hogy ha kicsit jobban bele akarsz túrni a képbe valamint a kulcsolni is nagyon “kézre áll”
    [b]Archiválás:[/b]
    – a Gaba szerkezete meggyőző és valóban hibatűrő (én is sokáig szemeztem a ready nas-sal), de ha a vezérlő elszáll 5 év múlva egy hiányzó túlfeszlevezető miatt, akkor ki tudja honnan lesz “másik” amiről visszanyerhetőek lesznek az vinyókon lévő képeink.
    – hozzád hasonlóan több mint egy éve én is gazdája vagyok egy 320 gigás MyBook ES-nek (usb és eSata) és eddig megbízhatóan működik azzal a hárommal együtt ami a baráti körömben megtalálható. Ezt használom kizárólag backup-nak, mivel az asztali gépemen tárolom a fotókat
    – a legnagyobb félelmem mégis a tűz, hiszen ez ellen nem véd semmi csak egy olyan tárhely ami valahol egy távoli szerveren és ide is megy egy másolat az összes fotóból. Elég sok ilyen szolgáltatás van már manapság viszonylag megfizethető áron, de pl. a http://www.oosah.com 1 terrát ígér ingyen, pár megkötéssel…

  20. hal avatar

    Érdekes témákat említettél, lenne is pár kérdésem:

    DNG konvertálás hogyan a legegyszerűbb (Lightroom nélkül, Photoshop és Bridge használatával)? Miket érdemes beállítani (Format Digital Negative, JPG, TIFF, vagy Photoshop legyen? Convert to Linear Image mit jelent és mire jó? Embed Original RAW File legyen vagy ne – mi az előnye és a hátránya?)?

    Lightroom-ról már sok jót hallottam, de eddig nem szántam rá magam, hogy megismerkedjünk. Talán, ha a következő kérdésre igen a válasz: valamiben többet tud a Photoshop-Bridge párosnál (vagy csak kevesebbet, de azt a fotósokra optimalizálva és esetleg egyszerűbben [ahogy én sejtem])?

    Előre is köszi a válaszokat!

    OFF: e-mailjeimet megkaptad? (Erre elég, ha mail-ben válaszolsz. :))

  21. tamasi.akos avatar
    tamasi.akos

    A formátum dng legyen, hiszen ebbe mentünk! :-) A convert to liner image már más történet. Én nem szoktam bekapcsolni, mivel így az eredeti adatok kerülnek át a file-ba nem pedig a linearizált. Ez a folyamat visszafordíthatatlan. A lényege csak annyi, hogy a nem linearizált dng kezeléshez támogatnia kell a szoftvernek a kamerád profilját ha pedig linearizálod, akkor nem. Viszont a raw formátumnak csak akkor van értelme szerintem, ha az végig “érintetlen” marad. A linearizációról bővebb infó itt: http://www.adobe.com/products/photoshop/pdfs/linear_gamma.pdf.
    Embed orignal RAW nem kell, hiszen ez belerakja az eredeti file-t is a dng-be meghagyva annak a lehetőségét, hogy később kiexportáld. Ennek semmi hasznát nem látom, de biztos vannak akik használják.

    A Lightroom-ról pedig csak annyit, hogy ez volt az első szoftver számomra, ami lefedte a teljes digitális fényképezés munkafolyamatát. A Bridge – PS páros is jó, de a LR “egyben van”, mindent elérsz belőle hacsak nem akarsz nagyon belenyúlni a képbe (filterek, layerek, stb.) és van egy csomó funkció amit csak ott kapsz meg. pl. virtuális másolat egy képből, speciális válogatások, nagyon-nagyon jó keresés és szűrés, stb.. Mindenféleképpen próbáld ki, van belőle letölthető demó.

  22. hal avatar

    Vicces vagy. :) Szóval a félreértett kérdésem az volt, hogy a Format lenyíló menüből a Digital Negative, JPG, TIFF, vagy Photoshop a nyerő? Egyáltalán mi ez? A többi kimerítő választ köszönöm!

  23. tamasi.akos avatar
    tamasi.akos

    Azt gondolva, hogy Bridge alól mentenéd a dng-t, a formátum lenyíló menüben tudod meghatározni, hogy melyik formátumot preferálod. Van lehetőség jpg, tiff, psd és DNG mentésére, de a dng-n belül már nincs más választásod.

  24. hal avatar

    Bridge-ből hogyan lehet menteni? (Hú de hülyének érzem most magam. :)) Én a Camera Raw ablakból próbáltam menteni, ott a Save Image gombra kattintva, a Save Options ablakban alul van ez a Format legördülő menü a négy lehetőséggel (Digital Negative, JPG, TIFF, Photoshop).

  25. tamasi.akos avatar
    tamasi.akos

    Bocsánat, én is a CameraRaw-ról beszélek természetesen. Ott kell a dng-t választani. A lightroom viszont már importáláskor megkérdezi, hogy dng-t konvertáljon-e (és kihasználja az összes magot amit a prociban talál!!!)

  26. hal avatar

    Ej de hülye vagyok! Azt hittem, hogy a File Extension-nál választom a fájl formátumot (ezt beállítottam dng-re), és a dng-n belül van még a Format: tiff, jpg, stb. lehetőség. Na ezt is tisztáztuk, bocs a felesleges körökért! :)

  27. tamasi.akos avatar
    tamasi.akos

    Négy bejegyzés alatt csak tisztáztuk! Mennyit aludtál az elmúlt napokban? :-)

  28. hal avatar

    Nem annyit mint kellene, de nem érzem fáradtnak magam. Viszont ez egy figyelmeztető jel! :)

  29. gaba avatar

    Ha nem használsz Lightroomot, akkor a RAW-ból DNG-vé konvertálásra ideális eszköz az Adobe DNG Converter, letölthető innen: http://www.adobe.com/products/dng/

    Én egyébként itt írtam le a folyamataimat: http://gaba.lenard.hu/2008/09/03/hogyan-fotozom-es-dolgozom-fel-a-fenykepeket/

  30. Kitty avatar
    Kitty

    Én az Archival Gold DVD-ről szeretnék többet megtudni, tudna nekem valaki segíteni?
    Az a helyzet, hogy több száz dvdm van és nagyon – nagyon féltem őket!!!!
    Vigyázok rájuk, tokban vannak a polcon, még a porszemtől is óvom. Nemrég tudtam csak meg, hogy a dvd-k és a cd-k igen rövid életűek , egy világ omlott össze bennem!
    Már a családomnak is elege van ebből a mániámból, azóta egy nyugodt napom sincs.
    Hallottam, hogy léteznek archiváló lemezek, de nem tudom, hogy ezekben mennyire lehet megbízni.
    Állítólag aranyréteggel vannak bevonva és 100 év adatbiztonságot garantálnak. Eddig akárkit megkérdeztem, senki nem hallott róla.
    Ha tényleg ilyen tartós, mindenféleképpen learchiválom az adataimat, viszont még azt sem tudom, hogyan kell őket megírni. Jó a hagyományos dvd író vagy ehhez valami speciális fajta kell?

  31. norbi avatar
    norbi

    Helló!
    Ez talán megérne egy bejegyzést:
    http://www.pc.ibm.com/europe/thinkpad/why/en/wseries.html?europe&cc=europe

    (Két képernyős laptop)

    (bocs, hogy ide írtam)

  32. norbi avatar
    norbi

    Na de ez nem jópofa… kábé a grafikusok álma: egyik képernyőn a kép, másikon a paletták. Mindez laptoppal.
    Látom, téged nem érintett meg annyira.

  33. hal avatar

    Annyira nem, de attól még jó. :) (Én egyelőre jól elvagyok az asztali gépemhez csatolt két monitorral.)

  34. Kitty avatar
    Kitty

    Sziasztok!
    Jelenleg filmgyűjteményem archiválása előtt állok és teljesen tanácstalan vagyok!!!
    Külső merevlemezen gondolkodom, de nem tudom, hogy ez mennyire megbízható és alkalmas-e hosszú távú tárolásra.
    Hallottam olyanról, hogy ez egyáltalán nem veszélytelen, mert egy vírus bármikor tönkreteheti az egészet.
    Viszont vírus inkább csak az interneten keresztül támadhatja meg a gépet. Ezért én arra gondoltam, hogy ha egy olyan gépen tárolnám az adatokat, amelyben nincs internet, akkor is ennyire kockázatos a dolog?
    Esetleg a belső merevlemez megbízhatóbb, mint a külső???

  35. Dexter68 avatar
    Dexter68

    [re=15435]Kitty[/re]: Vírus szempontjából tök mindegy, hogy külső vagy belső wincsi, de ha van egy folyamatosan futó, és folyamatosan frissített víruskeresőd, tűzfalad és egy antispywared, akkor nem vagy nagyon nagy veszélyben. Nemrég olvastam, hogy a legtöbb vírust még mindig a flehasználók telepítik maguknak.
    A merevlemezek kockázata inkább technológiai jellegű: nagy fordulatszámon pörögnek a diszkek, az olvasófej és a lemez között mikroszkópikus hely van és ha ezek valami miatt összeérnek akkor baj van. Ami nagyobb biztonságot igér, az a raid, ahol duplawincsi van tükrözve (ugyanaz van mind a kettőn).

  36. Kitty avatar
    Kitty

    Tehát akkor mehet merevlemezre minden?

  37. Dexter68 avatar
    Dexter68

    [re=15437]Kitty[/re]: Részemről simán :oD

  38. xants avatar
    xants

    Mehet. Itt találsz olyan (dupla-, tripla-, stb. lemezes) megoldásokat, amit Dexter írt:
    http://lejatszo.hu/

  39. Kitty avatar
    Kitty

    Köszönöm szépen!!!

  40. Kitty avatar
    Kitty

    A napokban hallottam, hogy adatvesztéshez vezet, ha mágneses térben ( tv, számítógép, hangfal ) tároljuk kazettáinkat.
    Azt szeretném megtudni, hogy ez a lemezekre is vonatkozik?
    És maga a videokazetta, magnókazetta nem mágneses-e?
    Hiszen a videokazetta mágneses alapú adattároló.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogger ezt szereti: