Szellemi útravalóm ismét László András egyik előadása (Az elme spirituális stabilitása és esetleges felbomlásának okai), ezt hallgatom útközben az autóban.
Az esztergomi Palatinus-tó körbefutásával terveztem indítani 2018-as futóévemet, de kerítésekbe ütközöm, így egy kis kerülő után csak az északi part „adja magát”, mesés színeivel.
Emberszabású honfitársainknak hála, a sokszínűséghez rengeteg szemét is hozzájárul. És most arra is rájöttem, miért zavar ez (még egy kicsit): én még úgy nőttem fel, hogy ez nem természetes, de minden bizonnyal eljön majd az a kor, melyben az ilyesmi már teljesen megszokott lesz, akárcsak a Z-generációnak az internet.
A szemétlerakó telep után, a 117-es út túloldalán egy más világ fogad, itt az ég szürkéi, a fű sárgái és a bokrok barnái színezik a tájat.
Az esztergomi bazilika sokszor visszaköszön a horizontról.
A strázsa-hegyi kilátó ajtaja zárva van, de a tövéből is remek a panoráma.
A Gyilkos-tó pompás tükröződéseivel kényezteti retináimat. Egy tábla szövege szerint:
A tó a XIX. század végén, egy agyagbánya helyén keletkezett. 1956 után a szovjet katonaság hasznosította: a nagy kiterjedésű tavat keresztgátakkal több részre osztották; a nagyobbik tiszti horgásztóként, a kisebbik harckocsi-mosóként működött. A tó neve valószínűleg onnan ered, hogy többen lelték halálukat a hinaras vízben. 1994-ben a tórendszer természetvédelmi oltalom alá került, azóta élővilága változatosabb lett.
Maradva a táblák szövegénél:
A Strázsa-hegy és környezete több mint 100 éven keresztül katonai gyakorló-térként funkcionált. A természetvédelem egyik legfontosabb feladata a katonai hasznosítás káros hatásainak csökkentése, a hagyományos állattartás elterjesztése, természeti értékekben gazdag gyepterületek megőrzése.
Megmosolyogtató szó: „természetvédelem”. Mintha a természetnek bármi szüksége lenne védelemre. Egy a sok közül, amivel áltatjuk magunkat.
Esővédelem:
Lezuhanásvédelem:
Kilátóvédelem:
Csúszásvédelem:
Melegvédelem:
Természetvédelem:
Tájvédelem:
Kéregvédelem:
Szemétlerakó-védelem:
Előző (utolsó tavalyi) futásomról írtam: „volt már ilyen, ezt is láttam már” – és most megannyi új megtapasztalás és hangulat által lettem gazdagabb! Sok hasonlót erre az évre!
A fotókat OnePlus 3 telefonnal készítettem, és Adobe Photoshop Lightroommal konzerváltam (lapozható galéria a bejegyzés végén).
Vélemény, hozzászólás?